Kleszcze u psów, jakie preparaty na kleszcze stosować.

Czas wiosenno-letni to okres nasilonej aktywności kleszczy. Te małe pasożyty mogą sprawić nie tak maleńkie problemy u naszych czworonogów. Choroby odkleszczowe stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia czworonogów.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. powoduje ją przenoszony wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu namnaża się on w erytrocytach psa, doprowadzając do ich rozpadu. W wyniku tego w organizmie psa powstaje szereg objawów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka oraz biegunka. Często można zauważyć także krwiomocz. Terapię powinno się rozpocząć od razu po rozpoznaniu – choroba w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci pupila. Bardzo dobrą możliwością zapobiegania tej dolegliwości jest ochrona pupila przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać odpowiedni preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych specyfików, które mają za zadanie ochronić naszego psa przed kleszczami. Jedną z najbardziej popularnych możliwości jest obroża na kleszcze. Nakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasączona różnymi preparatami, które są sukcesywnie uwalniane i mają za zadanie powstrzymywać pasożyty od skóry psa. Obroża na kleszcze to bardzo dobre rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, z tego powodu u takich psów warto użyć także inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Następną metodą ochrony naszych psów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku preparatów poza działaniem na pasożyty jelitowe, wykazuje także działanie przeciwko ektopasożytom, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje działanie przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak zwierzęta będą chciały zjeść tabletkę – można wtedy spróbować podać ją wraz z pożywieniem. jeżeli zwierzę nadal nie będzie chciał zjeść tabletki to zaleca się zastosowanie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to środki, które przenikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są sukcesywnie uwalniane, dając ochronę przed kleszczami aż na kilka tygodni. specyfiki te są aplikowne specjalnym aplikatorem na szyję psa i pozostawiane do wchłonięcia. Bardzo istotne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po nakropleniu środka nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby preparat się wchłonął. Jednym z preparatów dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią także przed innymi pasożytami zewnętrznymi – pchłami i wszołami. Dużym walorem tego preparatu jest to, że może być skutecznie używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Psy_Akcesoria-na-spacer_Szelki-dla-psa-32926.html szelki dla psa