Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Koty są zwierzętami, u których bardzo łatwo jest wywołać niepokój. Najlepiej by właściciel wiedział na jakie sygnały u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK OBJAWIA SIĘ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na sytuacje wzbudzające niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie szczególnie wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; nadmiernie mruczeć albo wokalizować; ciągle się myć; mieć spocone opuszki łap; drżeć; gubić sierść, ocierać się, oraz wykazywać wysoką potrzebę uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Spinanie mięśni i zmiany w nawykach także powinny zwrócić naszą uwagę. W przypadkach skrajnego, przewlekłego stresu koty mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować lub dostać biegunki.
Niewątpliwie objawy tego typu powinny być w pierwszej kolejności skonsultowane z weterynarzem aby wykluczyć choroby.

JAKIE BYWAJĄ POWODY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często opiekun nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wywołać u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory koty są więc reaktywne? Są to m.in.:
przeprowadzka – duży stres, zwierzęta uznają miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
pojawienie się nowej osoby albo innego zwierzęcia
urlop właściciela
remont lub przemeblowanie
mała stymulacja – zwierzę się nudzi, zbyt mało się bawi
osamotnienie
hałas
zbyt mała przestrzeń – również obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana właściciela
śmierć albo przeprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
brak miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej zlikwidować przyczynę stresu. Zmiany typu nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać stopniowo – na początku oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i powoli przedłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym problemem naszego kota jest nuda, dobrze jest kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i przytulanie zwierzęcia, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak powinien mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, przestrzeń do ukrycia. Innym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy aerozolu. W sprzedaży istnieją też produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak pamiętać, że są to rozwiązania doraźne np. w sytuacji konieczności przewiezienia gdzieś kota.

karma dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html