Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest popularnym pupilem. Przez swoje małe wymiary może być świetną alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymogów, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej należy urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest powierzchnia spodu klatki. Spód klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Najmniejszym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać klatkę o większym rozmiarze, w szczególności gdy zamierzamy hodować w niej więcej zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty klatki nie były rozstawione zbyt szeroko, ponieważ grozi to zaklinowaniem się zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze sprawdzają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest pylenie oraz wylatują poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale bywa nieco twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, z którymi nietrudno dbać o porządek w klatce, natomiast ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić klatkę naszej świnki morskiej należy ulokować w niej niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuć się bezpiecznie, jako,że będzie miała kryjówkę, gdzie może schować się aby odpocząć lub ochłonąć, gdy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kota